Tomáš Brngál, 24, študent a zakladateľ Virtual Medicine 

„Od detstva počúvam Kontrafakt, niekedy, keď som naštvaný, tak si pustím tvrdý rap, keď mám intelektuálnu chvíľku, tak si pustím napríklad Vivaldiho, ale strašne rád mám aj house, ktorý ma vie dobre prebudiť počas skúškového. Mám rád hudbu, z ktorej cítim, že je real“.

Som šťastne zadaný už piaty rok s mojou frajerkou Soničkou, s ktorou sme sa spoznali vďaka folklóru, ktorý sme obaja tancovali. Často spolu analyzujeme rôzne veci, keďže je psychologička, je pre mňa zároveň aj super poradkyňou.

Spolu dokážeme viac
Žijem dosť uponáhľaný život a nemám moc času zamýšľať sa nad minulosťou a vecami, ktoré som zažíval, aj keď toho bolo veľa a som za tieto zážitky vďačný. Ale možno taký odkaz, ktorý by som chcel odovzdať ďalším mladým ľudom, je z môjho ponímania dôležitejší ako zážitky. Na Slovensku je veľmi veľa šikovných ľudí z rôznych odvetví. Od programátorov, cez umelcov, medikov, hocikoho, naozaj veľmi veľa šikovných ľudí, len bohužiaľ na Slovensku ich naše školstvo väčšinou separuje a neprepája ich tak medzi-odborovo. Podľa mňa je dôležité, aby mladý človek, ktorý ešte nemá záväzky, aktívne vyhľadával problémy, ktoré ľudí trápia, skúšal sa spájať s ostatnými mladými ľuďmi a následne tieto problémy spolu s nimi vyriešil. To je podľa mňa v dnešnom svete úplne kľúčové. Pretože keď chce niekto priniesť nejakú inováciu, tak si nato často nevystačí úplne sám. Dnes má naša generácia podľa mňa najväčšie možnosti, aké kedy mala. Človek môže z detskej izby alebo z intráku distribuovať digitálne produkty do celého sveta, čo je úžasné. A Bratislava je vďaka svojmu univerzitnému potenciálu ideálnym miestom na takéto spájanie sa.

Prvé čo ti napadne, keď sa povie Bratislava ?
Môj život. Keď sa povie Bratislava, tak to vo mne evokuje domov.

Najobľúbenejšie miesto v Bratislave ?
V Bratislave mám rád Slavín. Mám rád ten výhľad, aj ten pokoj čo tam panuje. Máš čas pozrieť sa na všetko tak zvrchu a zamyslieť sa. Taktiež sa rád zastavím v klube Lúčnica, ktorý by som chcel odporučiť tým, ktorí ho nepoznajú. Tým, že tam je prezentovaná naša kultúra, má to takú slovenskú atmosféru, pekné fotky z rôznych vystúpení, pekné ženy. Je to také naše, slovenské. Málokedy vo svete nájdeš takto miesto s atmosférou, ktorá v tebe evokuje domovinu.

Myslíš si, že Bratislava je dobrým miesto pre život ?
Máme sa čo učiť a veľa vecí by sa tu malo zlepšiť. Bolo to tu zanedbávané, ale nie je to zlé mesto. Veľmi ma hnevajú rozbité cesty, pretože neexistuje, že tu sú tie cesty takéto a 10 km odtiaľto, v Kittsee, sú tie cesty neporovnateľne lepšie. Strašne veľa peňazí sa vyberá z daní, ale vidím, že sú neefektívne rozflákané. Veľmi veľa ľudí zo Slovenska odchádza a to je zlé.

Kde sa vidíš o 10 rokov?
Vidím sa ako človek, ktorý pomáha ľuďom, pacientom alebo študentom. Vidím sa ako človek, ktorý sa snaží túto spoločnosť vylepšiť, prináša nové inovácie a zlepšuje nimi ľuďom život.

Motto ?
Veriť, milovať, pracovať.
Musíš veriť. To je jedno, či veríš v Boha, v seba alebo v to, čo robíš, len musíš veriť. Miluješ to, čo robíš, a miluješ ľudí, ktorých máš okolo seba. A napokon vyžaduje si to aj tvrdú prácu, bez toho to nejde.