Peter Kočalka: „Mám to v povahe, stále potrebujem niečo robiť.“

Peter Kočalka je mentor, stratég, milovník včiel a coach. Jeho silnou stránkou je orientácia na výsledok. Svoju prácu vníma ako hobby. Do projektov dáva všetku svoju energiu, talent, čas, ktorý má k dispozícii.  

Pôsobil vo viacerých veľkých, ale aj menších slovenských firmách, pričom každá z nich je alebo sa stala značkou. Aktuálne pôsobí v Business Cloude, kde sa venuje mentoringu a radí firmám ako byť úspešnými.

 

 

Čím sa zaoberáte?

V súčasnosti sa zaoberám viacerými projektami naraz.

Vo firme Business Cloud, konzultujeme majiteľov firiem s cieľmi zvýšiť zisky, tržby, nastaviť systém, nájsť správnych ľudí alebo akýkoľvek iný parameter, ktorý si želajú. Venujem sa tomuto už vyše 20 rokov. Možno by ste neverili, ale z tých tisícov ľudí, s ktorými som začal pracovať, je len 10% takých, ktorí sa naozaj chcú pohnúť ďalej a spravia niečo väčšie. Neznamená to, že ostatní nie sú hodnotní ľudia, ale v danom okamihu ešte nie sú pripravení.

Druhým veľkým projektom, ktorý budujeme posledný rok je občianske združenie Zachráň včely. V priebehu jedného roka sa nám podarilo vybudovať včeliu farmu s viac ako 300 úľmi a odhadujeme, že rok skončíme niekde na úrovni 400. Získali sme fanúšikovskú základňu s niekoľko tisíc členmi, podarilo sa nám vyvinúť technológiu, ktorá významne zjednodušuje prácu včelárom a to bez využívania chemických liečiv, volajú si nás rôzni reportéri. Tento projekt ma skutočne pohltil. Je to úžasné prepojenie prírody, práce a podnikania. Odporúčal by som to zažiť každému.

Mohli by ste nám vysvetliť čo je projekt, Business Cloud?

Prostredníctvom konzultácií vyhľadáva Business Cloud medzi podnikateľmi tých správnych ľudí, prepája ich, hľadá synergie a spúšťa s nimi nové projekty s vysokým potenciálom rastu.

 

Ako ste sa dostali k tejto práci?

Business Cloud vyplynul v podstate z môjho života, kedy som chodil z firmy do firmy a nastavoval som im procesy tak, aby tá firma bola funkčná a zdravá, až som si jedného dňa povedal, prečo nevytvoriť podnikateľské centrum, a tak pomáhať viacerým firmám súčasne. Či už sú to začínajúce startupy alebo veľké korporácie. Ono je to stále o tom istom, menia sa len ľudia, produkty a služby.

Čo sa týka včielok, tie sú tiež spojené s Business Cloudom. Pred pár mesiacmi sme mali jednu klientku- včelárku, ktorá mi darovala včielky, za čo som jej skutočne vďačný. Každý deň po práci som tieto stvorenia pozoroval a fascinoval ma ich život. Potom mi môj sused daroval 5 prázdnych úľov. Včielky v nich neboli, tak som si povedal, že z toho jedného včelstva, ktoré som mal, postupne spravím 6. A podarilo sa. Uchvátilo ma to natoľko, že som si každodenné informácie zapisoval. Len tak pre zaujímavosť som si spravil aj finančný plán, ktorý mi dával zmysel až natoľko, že som sa tomu začal venovať o dosť intenzívnejšie a po pár mesiacoch fungovania máme funkčný projekt.

 

Čo bol Váš prvý úspech?

Za svoj prvý úspech považujem svoju rodinu, bez ktorej by som to všetko nemal. Som im vďačný za všetko, hlavne mojej manželke, ktorá je neskutočne tolerantná a dovolí mi všetko na čo si len zmyslím, aj keď veľakrát už vopred vie, že je to hlúposť a nebude to fungovať, no ja si to aj napriek tomu potrebujem vyskúšať. Úspech v podnikaní, to je už dávno zhruba 20 rokov, ale som na to patrične hrdý, vytvoril som multimediálnu aplikáciu pre sluchovo postihnuté deti. Predstavte si, že nepočujete, niečo vám napoja priamo na mozog a po pár dňoch už počujete len sa musíte naučiť čo ten zvuk znamená. Bolo to úžasné obdobie a produkt sa dodnes predáva a používa.

Aké úspechy ste doteraz dosiahli?

Je to zaujímavé nakoľko tých projektov bolo stovky a väčšina tých najlepších sa zrodila veľmi rýchlo. Keďže ich bolo mnoho, rád by som spomenul len pár z nich.

Venoval som sa napríklad:

– Vývoju a nasadeniam informačného systému pre čerpacie stanice Slovnaft.

-Optimalizáciam počítačových sietí pre Armádu Slovenskej republiky.

– Riadenie spoločnosti Panta Rehi.

– Budovanie konzultačnej a mentoringovej spoločnosti Business Cloud, ktorá momentálne pomáha stovkám podnikateľom robiť biznis lepšie.

-Nakoniec budovanie včelej farmy ktorá je v v súčasnosti mojou najväčšou inšpiráciou,

mám nejakú potrebu spraviť zo slovenského medu a včelárenia svetovú jednotku v kvalite. Venujem sa jej deň i noc, chcem vybudovať aj so svojim tímom včeliu farmu s 1000 včelstvami a to všetko bez chémie. Vyvinul som aj technológiu „srdce úľa,“ ktorá pomáha včelárom v tejto krásnej, no o to náročnejšej práci.

 

S čím ste začínali keď ste začali podnikať, aké ste mali vízie?

Vízie to je to najdôležitejšie ak chcete vydržať, lebo počas tej cesty prídu aj ťažké chvíle. Napísal som si 10 bodov a snažím sa nimi riadiť dodnes:

  1. Disciplína a vysoká pracovná etika meraná štatistikou
  2. Ak tvoja štatistika nerastie a nemáš konštruktívny návrh, tak nekritizuj iných
  3. Neustále vzdelávanie
  4. Vysoké porozumenie výhod a z toho vyplývajúca lojalita k spolupráci
  5. Využívanie zlatého rezu vo všetkých oblastiach
  6. Ochota neustále inovovať
  7. Pokora a hospodárnosť
  8. Sloboda názoru
  9. Žiadne kompromisy
  10. Kto má výsledky, je chránené zviera

Čo Vás k tomu motivovalo?

Ja to mám v povahe, stále potrebujem niečo robiť, niečo skúmať, niečomu sa venovať. Ako keby sa neviem zastaviť a napriek tomu milujem, keď si na záhrade len tak odtrhnem jablko ovoniam ho, kusnem do neho a už znovu uvažujem nad silou prírody. 😊

Aké záľuby máte okrem vašej práce?

Žiaden zo svojich projektov nepovažujem za svoju prácu. Práca je niečo, kde človek príde o 7 – 8 ráno, odrobí si svojich 8 hodín, o 16 skončí a na svoju prácu už ďalej nemyslí. Ja sa svojim projektom venujem nonstop. Či som doma, v práci, na dovolenke. Ak chcete vybudovať niečo veľké, zo začiatku to inak ani nejde.

Mňa to jednoducho fascinuje. Rád skúmam rôzne veci, najradšej mám ale prírodné vedy a matematiku. Trvalo sa vzdelávam v oblastiach ako fyzika, chémia, biológia ale aj technologických oblastiach ako elektronika, informatika, archeológia a iné…

S akými významnými osobnosťami ste spolupracovali?

Bolo ich veľmi veľa a nerád by som niekoho urazil, ale najviac ma ovplyvnil Ondrej Eršek za čo som mu skutočne vďačný.

Čím ste sa chcel stať keď ste bol vo veku dieťaťa?

Nerozumel som ako môže lietadlo letieť, preto som sa chcel stať leteckým konštruktérom. Držalo ma to pomerne dlho a túto tému som pustil z hlavy až keď som sa naučil lietať na skutočnom lietadle.

Aký odkaz by ste chceli zanechať súčasnej generácii?

Nenechajte sa odradiť okolím. Dajte si do hlavy nejaký cieľ, ktorý bude prospešný pre ľudí, peniaze prídu počas tej cesty. Ak máte cieľ, začnite kráčať a hlavne vytrvajte.

 

Ďakujeme Vám veľmi pekne za rozhovor a prajeme veľa úspechov 🙂

Svet je v rukách tých, čo majú odvahu snívať, dokážu prijať riziko a žiť svoje sny – každý podľa vlastných schopností. —  Paulo Coelho