Palermo a Woody barbers: MMG je naše rodinné impérium

Ahoj Maroš, si jedným z dvoch zakladateľov MMG Freedom Barbers spolu s Martinom Sabom a Vaša prvá prevádzka v Bratislave sa stala útočiskom pre mužov, ich šarm a taktiež miesto kde sa môžu vyrozprávať a zabaviť počas bežného dňa. Povedz nám prosím ako to celé vzniklo, čo bol Váš prvý podnet k založeniu  tímu  barberov a prečo práve názov „MMG Freedom Barbers“?
Ahoj, u nás obidvoch to začalo tak rozdielne, u mňa to začalo na strednej škole, úplne spontánne som strihal spoluhráča, keďže som hrával basketbal. Ďalej to potom nadvezovalo ponukou od mojej sestry či to nechcem študovať, čo sa mi najprv nepozdávalo ale potom ma to oslovilo keď som videl ako to funguje v Anglicku. Neskôr som prišiel na strednú školu do Bratislavy, kde do dverí vošiel Martin, ktorého som si premeral a prvá myšlienka čo mi napadla bola či je heterosexuál, keďže som si nemyslel že strihanie v tej dobe študujú normálni chlapci. Po čase sme sa spojili a zamerali sme sa na pánsky strih, i keď dámsky strih vieme vykonávať  tiež, čo bolo podmienkou úspešnej maturity, avšak nie je to pre nás atraktívne. Počas školy som praxoval v Pierote, strihal som tam pánov a tak postupne sme sa každým rokom tešili, že zatiaľ také niečo na Slovensku nieje.

MMG znamená Martin Maroš Group a Freedom preto, lebo sme nechceli mať žiadnych tichých sponzorov, ktorý nás budú financovať, mali sme 21 rokov a všetko sme si chceli vybudovať a našetriť na začiatok sami. Nechceli sme niekoho kto odchýli našu ideu. Nakoniec moja mamina musela založiť byt v Svite, aby sme získali pôžičku na 22 000. A v prvý deň otvorenia našej prvej prevádzky, jediné čo nám z toho všetkého zostalo, bolo doslova 5 eur. 

Chcei sme otvoriť holičstvo v ktorom bude barber taký, aký naozaj je. Bude sa s klientom baviť o čom chce. Žiadne rovnošaty, s ktorými sme mali skúsenosť z predchádzajúceho holičstva. Vraveli sme si, že to môže byť úplne inak, že človek môže byť slobodný a aj tak zarábať.

V tíme baberov na ulici v centre Bratislavy je Vás ak sa nemýlim 11, ako to celé na začiatku prebiehalo, komu patrila úplne prvá barberská stolička a čo Vás viedlo k výberu chalanov aby sa z Vás stala takáto „barber family“ ako ste dnes? Prípadne, pracovala u Vás niekedy aj žena ?
Aktuálne nás je v meste 9, ale celkovo nás je 19 na všetkých troch prevádzkach, s tým že jeden, Miško je manažér. Dole máme 9 stoličiek, na kolibe 4 a v Malackách 5.  No, my sme práveže začali, nazývam to taká svätá päťka – Ja, Martin, Paťo Knotek, Matúš Čefo, oni sú tiež zo strednej Svätoplukovej, ktorý sú o dva roky od nás mladší a tak my sme si ich tak pritiahli k sebe, že poďte,  sme trošku skúsenejší, otvárame si  holičstvo a budete pri nás trošku rásť. No a ešte Miško, ktorý je pri nás vlastne od začiatku, dostal ponuku priamo na balkóne, či by nechcel byť prevádzkar takého niečoho. 😀 

Hmm, mali sme jeden čas medzi nami jednu babenku, Zuzku ale to bolo skôr o umývaní hláv a masáž. Malo to opačný efekt ako sme čakali, sa to rozkríklo a priateľky a manželky zákazníkov, neboli s tým spokojné.

Medzi ľuďmi ste známy pod rôznymi prezývkami ako Woody Barber a Palermo Barber, viacerí z Vás majú taktiež nejaké prezývky, je to spojené s tým čo robíte alebo je to čisto len instagram meno ?
Neviem, či to existuje úplne vo svete barberov, ale myslím si, že áno. Niektorí sa nazývajú vlastným menom, niekto prezývkami. Ja som to poňal proste tak jak máš repovú hru, rapovú scénu,  každý tam má pseudonym. Toto máš barber game a viem, že ja som určite začal s týmto trendom na Slovensku,  prvý som si vymyslel holičské meno ako máš reperské meno- Palermo- a potom to prišlo všetkým také normálne, prirodzené. Podľa mňa to je úplná super psychohygiena, že chalani keď nastúpia do práce, môžu si vymyslieť prezývku alebo dostanú meno, napríklad Toscano alebo tak. To, že vstúpiš do novej práce s novým menom je ako taký nový svet. 

Ako môžeme vidieť na vašich instagram príbehoch, častými klientami na vašich stoličkách, sú aj známe osobnosti ako Pán prezident, Majk Spirit, Rytmus, Separ a pod. Aký je to pocit a aký prístup im preukazujete? Vediete to všetko v takej uvoľnenej atmosfére akú možno cítiť v celých priestoroch holičstva, alebo je to viac formálne a tykanie príde až po pár stretnutiach ?
Z pohľadu mňa ako barbera, keď mi zatelefonovali, že takýto niekto ma prísť, tak sa priznám mal som z toho taký pozitívny stres, že to proste musím zvládnuť. Záleží mi na tom , ale z pohľadu profesionála som sa snažil ukludniť tým, že poskytujeme služby pre všetkých a je úplne jedno kto ti v tom kresle sedí tak našou prácou je mu odovzdať kvalitný strih. Prvé stretnutie s prezidentom bolo také oficiálne, ale už tretie bolo diametrálne iné. Má super pamäť, pamätal si kam idem na dovolenku, že mám tehotnú priateľku.

A s Paťom , to je to že som na jeho hudbe vyrastal a teraz fuu, príde sa k tebe strihať. Keď prišiel prvý raz tak na začiatku to bol len taký „hype“ ale ako sa ten vzťah vyvíja postupnými stretnutiami, niekedy sa može  ukončiť  a inokedy prekvytne do priateľstva. Čo si myslím, že sme. 

O Vašom holičstve  je taktiež známe,  že neholíte bežnými britvami ale tzv. Šavetkami. Opíš nám prosím čím sú pre Vás výnimočné a taktiež prosím, ako je možné, že vaše vody po holení po ktorých tak partnerky zákazníkov šalejú, sú k nedostaniu ? 😃
Šavetka ? To je britva, ktorá my vymeniteľnú čepeľ. Čiže my neholíme pánov britvami, ktoré majú tú čepeľ jednu, ktorá sa musí sterilizovať a vyčistiť. Takéto sme odstránili a holíme šavetkami. S celým tímom MMG sa snažíme cestovať po celom svete, konkrétne za tieto vôňe môže naša návšteva v Ríme, kde prezentovali značku kolínskych a tak sme urobili „deal“ a používame práve tieto. 

Už dávnejšie ste otvorili private prevádzku MMG Freedom Barbers na kolibe, čím je táto prevádzka iná ako tá prvá? Častokrát sa práve stretávame so známymi osobnosťami na prevádzke v centre, je to na kolibe skôr o väčšom  súkromí a barberoch ?
Presne tak, značka stále ostáva ale tá téma prevádzky sa mení. Dole v meste je Freedom, čo si myslím, že ani nemusím vysvetlovať. Vysí tam strojček zo stropu, záchod tam je z 92 a všade duchcí hudba. Čo niekomu môže prekážať a tak sme prišli s alternatívou, že urobíme niečo útulnejšie, len 4 kreslá, miesto kde sa dá parkovať, celé komornejšie tak preto Private. Vždy tá prevádzka je na inú nôtu, aj prevádzka v Malackách je viac futuristická, čiže zasa v niečom iná. Celá prevádzka ma taký studený nádych v spojení so svetlým dubom. A volá sa Johny, ako hlava tohto holičstva………Johny Bravo 😀

Vo februári  ste mali v Inchebe svoj prvý barber battle s účasťou mnohých nádejných barberských talentov a najmä medzinárodných osobností barberského odvetvia, neskôr ste s nimi absolvovali workshopy a mnoho zábavných a poučných chvíľ, priblíž nám prosím tento víkend bližšie, vyšiel podľa Vašich predstáv a budete v takom niečom pokračovať ?
Čiže, jedného dňa sme si povedali, že barberov je dosť a chceli sme urobiť súťaž, udalosť, kde sa týto barberi môžu porovnať. Medzi časom som odišiel do Ameriky a keď som sa vrátil zistili sme, že máme už len mesiac do akcie a tak sme to poňali fakt naozaj vo veľkom. Hneď sme to buchli do Incheby, zavolali sme medzinárodnú porotu. Myslím, že prvý ročník úplný brutál, malo to taký úspech, že chystáme teraz v októbri ďalší. Budete to robiť dva krát ročne. Dokonca nam volali aj z Incheby z Prahy a chcú aby sme to organizovali aj v Čechách. Bolo 70 súťažiacich a hneď deň po súťaži sa odohral workshop, kam sme si zavolali rovnakých medzinárodných porotcov, z Írska, Holandska a Anglicka a niečo sa priučili. Brutálna akcia, ktorá spojila komunitu najviac ako mohla odkedy to tu funguje. 

Nejdeme sa pýšiť, že my sme prví, najlepší ale treba aj niečo urobiť, keďže sme to celé hradili z našich peňazí. A najmä sme do toho dávali svoj čas a to je tá služba komunite. I keď nás niektorí barberi hejtujú, že sa moc hrdíme, ale keď urobia to čo my, tak pochopia.

 

Ak by som sa mohla opýtať, aké sú Vaše  najbližšie plány s MMG Freedom Barbers, nastanú v najbližšej  dobe nejaké zmeny či už interiérové v prevádzkach alebo plánujete otvoriť ďalšie prevádzky v okolí Bratislavy a na Slovensku ?
Hej, práve o 2 týždne ideme prerábať dolnú prevádzku. Bude to veľmi rýchle, niektorí klienti si to ani nevšimnú. A strašne sme bojovali s tým, že je tam opotrebovaný nábytok, ktorý sa po 3 rokoch zničil a čo s tým ďalej. Najprv prvotná idea bola úplne zmeniť dizajn holičstva, ale časom nám to viacerí ľudia vyhovorili, ktorý si predstaujú situáciu kedy prídu o 15 rokov do MMG so synom, tak chcú aby to tam vyzeralo presne tak isto ako keď tam chodili oni. Samozrejme, nemôže tam byť rozbité kreslo, tak sme sa rozhodli objednať nábytok v rovnakej farbe, že si volným okom nevšimneš zmenu.

V októbri plánujeme usporiadať workshop, ktorý v Československu nebude mať konkurenciu, keďže sa chystáme zavolať aktuálne najproduktívnejších barberov vo svete, najlepších. Ale zatiaľ to nemôžem bližšie špecifikovať. 

Určite musíš byť právom na seba hrdý čo ste všetko spolu ako barber family dokázali, boli aj momenty keď ste to chceli vzdať, kedy si si povedal že to nemá zmysel a šancu sa to takto rozbehnúť ?
Nie, nikdy. Niekedy je akurát toho tak veľa, ale to majú viacerí ľudia keď majú veľa práce, matka čo ma veľa detí, chorí ľudia. Proste človk by si vždy mal nájsť nejakú silu.Ak máš silný motív, toto si nikdy nepovieš.Čiže sú len lepšie obdobia, kedy by si sa mal pripravovať a potom prídu tie zlé, ktoré potom zvládneš.

Naopak, keď prišli dni ako sú tieto, kedy je o Vás známe, že ste vybudovali barberské impérium, čo je tvojou odmenou alebo snom ktorý si plánuješ splniť za všetku túto tvrdú prácu ?
Niekedy to boli viac dovolenky, ale teraz si idem viac s kľudom na terase s pohárom prosecca a cigarou.

Mnoho mladých ľudí túži po takomto úspechu, je niečo čo by ste im odkázali? Prípadne zdieľali s nami vaše motto ktoré vás posúva vpred ?
Odkázali by sme im určite naše motto: „Sloboda znamená zodpovednosť!“ 

Čiže nevyhovárať sa na nikoho. Ani na šéfa, kolegu či frajerku. 

Nakoniec by som sa vás spýtala, či  je nejaká „pikoška“ o vás o ktorej skoro nikto nevie ? 

Myslím, že už teraz môžeme prezradiť, že pracujeme na tom, že ako jediný budeme mať prvé pojazdné holičstvo na Slovensku. V najbliššej dobe by sme to mali uskutočniť. 

Veľmi pekne vám ďakujeme za rozhovor. Dúfame a prajeme vám nech sa váš  „kolotoč“ objednávok, klientov, zážitkov a workshopov nikdy neprestane točiť a nech sa vám darí, čím ďalej tým viac roznášať medzi mužmi ideu starostlivosti o svoj šarm a eleganciu. 

Ďakujeme ! ☺

Volám Sarah Bobriková, mám 21 rokov a pochádzam z Bratislavy. Momentálne nastupujem na UK do 4. ročníka pedagogiky.Som toho názoru, že každý jeden človek nesie svoj príbeh, ktorý môže byť motiváciou či ponaučením pre iných. Taktiež nesmierne milujem zvieratá, čiže keď ma v noci stretnete hľadať stratené mačiatko po ulici tak sa len pridajte