Norbert Meszároš: Čarodejník z Bratislavy

Keď sa povie čarodejníctvo alebo voodoo veľa ľudí si predstaví negatívne veci.

Veci ktorými sa Norbert zaoberá sú zaujímavé a nápomocné pre ľudí. Stretnutie s týmto mladým mužom bolo pre mňa zatiaľ najzaujímavejším vôbec.

Môžeš našim čitateľom vysvetliť čím presne sa zaoberáš?

Ťažko by sa mi definovalo, že ako a čo presne, lebo sú to rôzne cesty v čarodejníctve. Je to čarodejníctvo Wicca, pohanizmus  a hedge witch v ktorých som zasvätencom. Mám zasvätenie iniciačné, to znamená, že som bol učený u rôznych ľudí, ktorí ma na konci štúdia zasvätili do tajov mágie a čarodejníctva. Som súčasťou  Covenu obrodenia ktorý pôsobí na viacerých miestach na svete. Jeho  zakladateľkou bola Star Howk, ktorá je vo svete čarodejníctva veľmi uznávaná ako učiteľka a autorka. (COVEN- spoločenstvo ľudí ktorí praktizujú čarodejníctvo v uzavretej skupine.) Dostal som zasvätenie ako veľkňaz veľkej matky bohyne. Aby som lepšie vysvetlil čo to znamená je to práca s prírodnými cyklami u nás nazývaným kolom roka čo je prapôvodný keltský alebo slovanský kalendár. Kalendár naznačuje sabaty rovnodennosti a slnovraty. Okrem toho spočíva aj veľká časť práce v učení. Vedieme oficiálnu školu prírodnej mágie, ktorej korene a štruktúra siahajú až do roku 1975.Školu vedieme už šesť rokov.

Ako si sa dostal k čarodejníctvu?

Vďaka mojej rodine som spätý s prírodou už od detstva. V našej rodine je mysticizmus a  prírodná mágia bežnou súčasťou generácií. Bol to môj prvý kontakt. Od roku 2006 kedy som svoje učenie a inšpiráciu čerpal od učiteľky Sister Moon, ktorá je jednou z učiteliek prírodnej mágie Wica a čarodejníctva žijúca v Amerike. Na mojej ceste životom som sa stretol so štyrmi učiteľmi ,ktorí ovplyvnili moju prácu.

Boli to ľudia ako napríklad keltská kňažná matky zeme Manon Tromp, žijúca v Anglicku v Glastonburri ktoré sa považuje za jedno z najmystickejších miest sveta. A práve s touto učiteľkou som strávil rok učenia do tajov prírodnej mágie. Druhým učiteľom bol Afro kubánsky Babalawo.

Mnoho ľudí má negatívny vzťah keď započujú tému  čarodejníctva a mágie, čo myslíš prečo to tak je?

Hovorí sa, že čarodejníctvo je prvé náboženstvo vo svete. V základe je to uctievanie Slnka a Mesiaca, cyklov prírody. Problém prečo je to také demonizované je v tom ,že si každý národ zanechal svoju materskú kultúru. Kultúra Slovanov bola  potláčaná cirkvou. Veľa krajín bolo na silu nútených vzdať sa svojho pôvodného náboženstva a konvertovať na kresťanstvo. Väčšina ľudí ma negatívnu mienku lebo cirkev to veľmi demonizuje, a jednak ľudia sa nedostanú k tým pravým informáciám o čom čarodejníctvo vlastne je. Neuctievame  žiadneho diabla, neklaniame sa  bôžíkom. Pravé čarodejníctvo je práca s elementmi, ktoré sú základy a princípy stvorenia sveta. V čarodejníctve slovo ako diabol sa ani nevyskytovalo, došlo to až neskôr keď cirkev demagogizovala ľudí. Čarodejníctvo je nalaďovanie sa na cykly prírody to znamená žiť v kolobehu s prírodou.

Čo žiadajú najčastejšie od teba ľudia?

Najžiadanejšie sú očistné rituály a milostná mágia. Ľudia chodia s rôznymi požiadavkami ,ale stále sa im snažíme vysvetliť ,že mágia musí isť prirodzeným tokom. Mágia nič neznásilňuje, ale tvorí pomyslený most po ktorom ľudia prejdú k cieľu aké od nás požadujú.

Samozrejme čarodejník okrem toho že pracuje s ľuďmi na rituáloch, spĺňa funkciu psychológa a terapeuta.

Koľko pravých čarodejov máme na Slovensku?

Toto je veľmi zaujímavá otázka ,preto za posledné roky práce na Slovensku si všímam ,že sa Slovensko veľmi mení. Veľmi ťažko je definovať čo je pravý čarodej. Ja spadám do takzvaných  iniciačných čarodejov, ktorých učenie bolo odovzdané z učiteľa na žiaka .Máme tu aj takzvaných ,,knižkových“ čarodejov ktorí sa učia sami a ťažko porovnať kvalitu ich práce. Na Slovenku má toto aj svoju temnú stránku, keďže veľa ezoterikou, veštcov si robí propagáciu na mágiu a čarodejníctvo. Žiaľ neovládajú ani základy reálneho čarodejníctva ,tým pádom je ich práca nekvalitná. Taktiež tu máme veľa siekt ktoré demagogizujú ľudí.

Ako sa k tomu stavali ľudia z tvojho okolia  keď si sa tomu začal venovať?

Našli sa aj ľudia ktorí mali záporné názory, ale je to o  rešpektovaní človeka. Toto je práca ktorá má hlbší význam lebo dneska ľudia robia prácu kde sú ako roboti. Idú do práce, z práce domov a žijú v jednom kolobehu. Táto práca ma hlbší význam , vidíš výsledky vidíš že žiješ v tej harmónií ,tvoja práca ťa napĺňa, a máš dobrý pocit z toho čo robíš. Žiješ v harmónií samozrejme to nie vždy ide, som taký istý človek ako ostatní.

Ľudia ktorí sa veľmi negatívne k tomu stavali sa vyčleňovali z môjho života. A časom si pritiahneš do života ľudí ktorí chápu tieto veci.

Sedíme spolu v tvojom obchodíku a musím uznať ,že je veľmi pekný a útulný. Mohol by si nám niečo o ňom povedať?

Za týmto obchodíkom je už určitá história. Začala s tým kolegyňa asi pred 8 rokmi, ktorá momentálne žije v Anglicku. Pod mojím vedením je obchodík už 3 roky .Tento obchodík je veľmi jedinečný, jeho gro spočíva v tom, že tu máme výrobky, ktoré pochádzajú z Anglicka z Avalonu, čo je taká Mekka duchovnej mystiky a čarodejníctva. Tieto výrobky, ktoré sú napríklad magické oleje, rôzne vykurovadlá a ostatné čarodejnícke predmety sú pripravované podľa starobylých receptúr.

Tieto avalonské výrobky na mágiu a čarodejníctvo vyrábajú pôvodní drujdi , sú to výrobky vyrábané duchovne. Napríklad byliny sú pozbierané veľmi precízne podľa luny a fázy mesiaca. Obchod vedieme takýmto smerom, ktorý je zameraný na Avalónsku mágiu. Ľudia tu môžu nájsť potešenie pre svoje telo myseľ aj dušu. Dôležité je ,že ľudia tu nájdu cestu k vyriešeniu ich problému. Tú iskru, ktorá ich prebudí k riešeniu  problému, čo sa tu stáva veľmi často.

Čo ponúkate okrem magických pomôcok?

Okrem magických pomôcok taktiež ponúkame služby ako duchovné sprievodcovstvo po mystických miestach v Anglicku. Robíme cesty na  tieto silové miesta ,kde vykonávame určitú magickú prácu s ľuďmi. Takou najznámejšou je cesta do Avalaonu (Anglicko Glastonburii), ktoré sa považuje za srdcovú čakru matky zeme. V tomto mestečku sa stretáva rôznorodá skupina ľudí, s rôznymi náboženstvami, či vyznaniami. Okrem ciest sa venujeme holistikému liečiteľstvu a bylinkárstvu. Vykonávame aromaterapiu a rôzne iné príjemné terapie, ktorá harmonizujú telo myseľ i dušu .

Si známi tým ,že neponúkaš rozhovory a nemáte ani žiadne reklamy. Prečo to tak je ?

Myslím si ,že keď potrebuje čarodejník reklamu tak je to také zvláštne.

Stalo sa ti že by sa ťa niekto bál?

To sa mi stáva často. ☺ Samozrejme sa nemajú čoho báť, pokiaľ nerobia zle teda .. ☺

Svet je v rukách tých, čo majú odvahu snívať, dokážu prijať riziko a žiť svoje sny – každý podľa vlastných schopností. —  Paulo Coelho