Richard Varga, Najlepší triatlonista na Slovensku

Môj prvý triatlon som absolvoval asi 13 ročný na Kuchajde. Pamätám si, že keď som dobicykloval nevedel som si obuť tenisky tak som bežal celý čas bosý lebo som nechcel prehrať, súperi sa uz približoval nemal som čas. Ponáhlal som sa. (smiech)

Prečo triatlon?

Keď som bol mladý, tak som hrával futbal za Petržalku. Bavilo ma to, ale vždy som sa cítil obmedzený či už trénerom alebo spoluhráčmi. Tréner nám väčšinou hovoril, ako máme hrať a úspech záležal od celého tímu. Ja som vždy cítil, že viac vyniknem ako jednotlivec. Potom som dlhé roky plával k čomu mňa aj brata viedla naša mama, kedže patrila k najlepším plavkyniam v Česko-Slovensku. Plávanie ma veľmi bavilo aj som bol na majstrovstvách Európy, ale vadilo mi, že sa všetko odohrávalo vnútri. Pamätám si, že keď sme chodievali na preteky tak som nič iné nevidel ako hotel a bazén. (smiech) Preto som asi prešiel na triathlon, preteky sa odohrávajú vonku, častokrát na veľmi zaujímavých miestach. Napríklad na olympiáde v Riu de Janeiru, sa celý závod sa odohrával na Copacabane, bolo to úžasné.

Je o tebe známe, že si považovaný za najlepšieho plavca medzi triatlonistami alebo “First out of the Water”, bol u teba základ plávanie?

Áno, ako som hovoril, vyšiel som z plaveckej rodiny. Aj môj brat plával, on bol aj prvý, ktorý začal robiť triatlon, kedže bol vždy vytrvalostný športovec. Už počas plávania, keď som mal 19 rokov som chodil na triatlonové preteky počas letných mesiacov, vždy ma to bavilo viac ako plávanie. Takže určite vďačím plávaniu a rodine, že som sa dostal k tomuto športu.

 

Prednedávnom si sa vrátil z Anglicka, kde si trénoval s bratmi Brownleeovcami, ktorí su považovaní za najlepších na svete? Prečo si sa vrátil?

Trénoval som v Anglicku skoro 2 roky ale rozhodol som sa, že sa vrátim späť. Dôvodov som mal viacero. Tréning v Anglicku ma určite posunul na inú úroveň, kedže som mal každý deň možnosť trénovať s najlepšími pretekármi na svete a vedel som, že keď ich porazím aj ja viem byť najlepší, to bol vynikajúci pocit. Napriek všetkým výhodam som sa ale rozhodol vrátiť do Bratislavy, hlavne kvôli rodinnému prostrediu a tréningom, kedže v Anglicku bol treningový proces nastavený úplne na Brownleevcov. Cítil som, že ak sa chcem posunúť ešte vyššie musím sa sústrediť čisto iba na seba a disciplíny v ktorých nie som najlepší, predovšetkým beh.

Ako by si porovnal tréningové podmienky v Anglicku a na Slovensku? V čom je rozdiel?

Podmienky u nás a v Anglicku sa nedajú porovnávať, hovorím o príprave mládeže a triatlone. Angličania majú asi 20 x väčší budget ako slovenská triatlonová únia, oni si môžu dovoliť zaplatiť 3 sparing partnerov a možu trénovať s najlepšími na svete každý deň, to sa vám na Slovensku nestane. (smiech) Ale keď to zoberiem z hľadiska jednotlivca, tak ak máte dosť finančných prostriedok dá sa tu plnohodnotne trénovať, okolie Bratislavy je nádherné, máme tu Karpaty, kde sa výborne behá aj bicykluje. Potrebujete trénera na plávanie, bicykel, beh, fyzioterapeuta a kondičného trénera a je ideálne, keď títo tréneri vás majú ako prioritu a venujú sa predovšetkým vám. Ja sa snažím momentálne vytvoriť tím okolo seba, tak aby nám to fungovalo.

 

Myslíš si, že môže vyrásť aj na Slovensku športovec na svetovej úrovni?

Myslím si, že každého slovenského športovca, ktorý sa presadí na svetovej úrovni ako napr. Peter Sagan si musíme vážiť, lebo cudzie štáty by zaňho dali milióny a my sme mali to štastie, že sa narodil práve na Slovensku. Mohol sa narodiť hocikde inde a verte mi, že Slovensko na tom nemá veľa zásluhy, že teraz je celosvetovou hviezdou, väčšinou je to zásluha talentu a iniciatívy rodičov. Tak isto to bolo u mňa, kde mi hlavne talent a brat pomohol sa dostať na svetovú úroveň.

Ako vyzerá tvoj obyčajný deň?

Zvyčajne vstávam pred siedmou a idem hneď plávať. Po plávaní sa vyklusám na 30 minút a dám si ľahké raňajky a oddych. Nasleduje 4 hodiny na bicykli buď so sparing partnerom alebo sám. Podvečer mám ešte bežecký tréning cca hodinu a pol. Večer využívám na stretnutia so sponzormi alebo sa snažím tráviť čas s mojou ženou. Mýslim, že aj tento rozhovor sme robili pri večeri. (smiech) Cez deň som naplno sústredim na tréning, takže si nemôžem dovoliť takéto rozptlýlenie počas dňa.

Počúvaš počas tréningu hudbu? Akú hudbu počúva najlepší triatlonista na Slovensku?

Vieš čo asi tak 10% času. Niekedy ma to vie nakopnúť, keď idem na 4 hodiny na bicykel a prší tak hudba určite pomôže, ale vãčšinou trénujem bez hudby. Ja som vyrastal na punku a na kapelách ako Horkýže Slíže alebo Názov Stavby, keď mám spomenúť slovenské skupiny. Momentálne si vypočujem hocičo, raz za čas idem so ženou aj na klasiku.

Aký je tvoj najlepší zážitok, ktorý si zažil počas tvojej kariéry?

Samozrejme ich mám viacero, keď že som absolvoval veľa pretekov svetového pohára a 2 olympiády, ale určite najviac spomínam na olympiádu v Londýne v roku 2012. Pamätám si, že som bol pred olympiádou rozhádaný s mojou frajerkou, teraz už ženou a vyzeralo to tak, že ma nedôjde podporiť. Bola to pre mňa prvá olympiáda, prvý veľký pretek na ktorom som sa chcel ukázať v dobrom svetle. Mal som tam asi 60 kamarátov z Bratislavy a došla nakoniec aj moja žena. Bol som nesmierne šťastný, že došla aj keď som nevyhral a skončil som 22. Radšej nevyhrám a budem mať okolo seba dobrých ľudí, ako vyhrám a budem sám. Toto bola asi najväčšia emócia pre mňa v športe.

Máš nejaký vzor? Či už športový alebo ľudský?

Dlhé roky som mal za vzor bratov Brownleeovcov, chcel som byť ako oni, či už v tréningu alebo vo výkonoch. Čím som starší tak si skôr všímam jednotlivé vlastnosti ľudí a snažím sa si z toho zobrať príklad, tak že momentálne nemám jeden vzor.

Aký máš cieľ, ktorý keď dosiahneš si povieš, že už môžeš ísť do dôchodku?

(smiech) Asi najväčší cieľ je určite olympijská medaila, ale momentálne sa s mojim tímom sústredíme na to aby som, čo najčastejšie bol na pódiu počas Svetového pohára World Series, takže top 3 umiestnenie celkovo. My sa momentálne sústredíme na proces tréningu, najmä beh, iné nás teraz nezaujíma.

Čo by si odkázal športovcom, ktorý by chceli vyskúšať triatlon?

Nech idú do toho ak si na to trúfajú, nie je to úplne pre každého. Na Slovensku je veľa pretekov, ktoré sú pre amatérov, ako hovoria v zahraničí “edge groupakov“ a vedia si vyskúšať či je tento šport pre nich. (smiech) Vrelo to odporúčam.

Prajeme veľa úspechov v momentálnej sezóne a dúfame, že najbližšia olympiáda je tvoja.