Lukáš Frlajs: Talentovaný herec a youtuber

Lukáša Frlajsa asi väčšine z vás predstavovať nemusím. Okrem toho, že momentálne víri vody internetu je aj talentovaný herec. V rozhovore prezradil, čo všetko obnáša práca na YouTube a priblížil napríklad aj to, ako prebieha profesionálne natáčanie populárneho filmu.

Okrem toho, že si herec, ťa veľmi veľa ľudí pozná najmä z Youtube a to konkrétne zo spolupráce s Matejom Zrebný. Ako celý tento projekt vznikol a ako ste sa s Matejom spoznali?

Ono to bolo také celkom zaujímavé. Ja som sa vlastne chystal na byt za jedným YouTuberom a zhodou okolností tam bol aj Matej. No a ako klasicky, keď je na byte veľa chalanov, tak sa rozprávaju a riešia rôzne veci. S Maťom sme si ako ľudia veľmi sadli. Matej mi potom napísal, lebo v tom čase si ešte robil tie svoje videjká a chcel, aby som mu tam nahral nejaký hlas. Vravím, že šak v poriadku. Musím sa priznať, že mne sa to na začiatku moc nepozdávalo a nechcel som s tým mať nič spoločné (smiech), potom som si ale povedal, že to teda spravíme a nahráme to.

Nakoniec ste spolu ale ostali a aktuálne máte veľmi úspešnú spoluprácu. Čo zmenilo tvoj názor?

Tak mojou hlavnou motiváciou bolo dostať sa na internet. Pretože hoci som točieval seriály a mal som rôzne ponuky, vždy to bolo také, že dotočím seriál a potom musím zase pol roka čakať na to, či mi niekto zavolá, chápeš.. Chcel som ísť na internet, pretože som videl, ako to tam robia ostatní a bol som presvedčený, že ja to viem robiť minimálne rovnako dobre. Matej sa potom presťahoval do Bratislavy, chcel začať viac točiť a viac si rozbehnúť firmu. Tak sme nakoniec začali točiť spolu. A postupne sme stretli úžasných ľudí, s ktorými teraz tvoríme skvelý tím.

Je podľa teba výhoda, mať pri nakrúcaní takýto veľký tím? 

Určite áno, my sme tam každý úplne iný, takže sa skvelo dopĺňame. Každý máme nejaké svoje silné a nejaké slabé stránky. Ja by som napríklad nedával produkciu. Zháňať ľudí a priestory, to by nebolo nič pre mňa. Máme dokonca dve produkčné, ktoré nám riešia takéto veci. Samozrejme sa do toho vždy musíme zapájať aj my, keďže ide v podstate o naše projekty.

Ak by si si musel vybrať medzi klasickým hraním a YouTubom, čomu by si dal prednosť?

Záleží, kde by som mal viac ponúk a roboty. Baví ma oboje, ale herectvo je asi na celý život, kdežto YouTube neviem, akú bude mať životnosť.

Aktuálne prebieha natáčanie druhej časti veľmi populárnej rozprávky Perinbaba. Ty v nej hráš jednu z hlavných úloh, ako si sa k takejto príležitosti dostal? 

Dostal som odporúčanie od jednej známej, že sa bude niečo takéto natáčať a že by som to mal skúsiť.

Ako prebiehal kasting na takúto dôležitú úlohu?

V prvom rade, hľadali kučeravého blonďáka. Takže som prišiel do miestnosti, kde boli samí kučeraví blonďáci (smiech). Vtedy si vravím, že dobre, z tohoto teda asi nebude nič. Potom mi dali text, ktorý som sa naučil. Tam sedel pán Jakubisko aj s kameramanom, čo už bol pre mňa sám o sebe veľký zážitok.

Aké boli tvoje pocity, po tom, čo si sa dozvedel, že je úloha v Perinbabe tvoja?

Skôr ako som sa reálne dozvedel, že je úloha moja, som absolvoval ešte množstvo vecí. Medzitým boli rôzne kostýmky, pretože nevedeli, či mi to bude sedieť. Skúšali mi dávať modré čočky, umelé vlasy a kopec takýchto vecí. No a nakoniec budem vo filme so svojimi vlasmi aj farbou očí, našťastie, pretože si neviem predstaviť, ako by som fungoval s kontaktnými šošovkami.

Takže vravíš, že kontaktné šošovky nie sú tvoja šálka kávy? (smiech)

Ja mám fóbiu aj z toho, že ma niekto líči. A zrazu prišlo na to, že daj si kontaktné šošovky. A ja že: ,,Prosím?” (smiech) .. ,,Hmm, asi skôr nie”. Nakoniec som súhlasil, ale dával som si ich tam asi polhodinu. Bol som nalepený na zrkadle, naozaj tak centimeter od neho, aby moje druhé oko nevidelo, čo robí to prvé. Lebo moje druhé oko proti tomu automaticky bojovalo, tak si hovorím, že proste musím oklamať mozog, musím oklamať mozog. Nakoniec som si tam normálne tie čočky nejako vrazil, aj keď neviem na koľkatý pokus. Tak som prišiel za nimi, že okej, mám čočky. A oni mi vravia, že super, máme tu ešte ďaľšie dvoje, ktoré by sme chceli, aby si vyskúšal. Tak teraz tá ďaľšia fáza, dať si to von. Okej, prišiel som ku zrkadlu a nejako som si to vytlačil von z jedného oka a následne aj z druhého. A potom pozerám, že na uteráku mám iba jednu. Pozriem na viečko a vidím tam len taký kúsok ako trčí z oka. Vtedy ma zachvátil totálny šok, klaustrofóbia, úplne všetko.. ale nakoniec som to nejako dal. (smiech)

Ako myslíš, že budú ľudia reagovať na takúto zmenu postavy v Perinbabe?

Úprimne, mám pred tým naozaj rešpekt, pretože veľmi veľa ľudí pozná prvú časť Perinbaby a vyrastali na tom, takže niektorí to zrejme odcudzujú už teraz, ale hlavne majú veľké očakávania. Je to pre mňa obrovská výzva a sám som zvedavý, ako to vypáli.

Ak si odmyslíme tieto menšie ,,kostýmové komplikácie”, čo inak hovoríš na spoluprácu s takým menom ako je Juraj Jakubisko? Ako sa ti s ním nakrúca?

Je to úplne iné. On dokonca nemá ani žiaden technický scenár, techničák si nakreslil deň pred nakrúcaním, keď sme boli na večeri a to je všetko. Čiže on to má celé v hlave. Len troška potichu rozpráva, takže mu niekedy nerozumiem, že čo presne chce ale inak je vtipný, je super, má vízie. Takže uvidíme, ako to nakoniec celé dopadne. Verím, že jeho vízie budú naplnené 🙂

Za poslednú dobu sa teda tvoj život pomerne dosť zmenil, ako ťa vnímajú ľudia? 

Začali ma vnímať. Hlavne teda tá mladšia generácia a je to veľmi príjemné. Nie je to zatiaľ nejaký obrovský nátlak, je to v pohode znesiteľné, tak uvidíme, čo bude o taký rok, dva. (smiech)

Je niečo, čo by si chcel ľuďom, alebo teda svojim fanúšikom odkázať? 

Áno, chcel by som odkázať svojim fanúšikom ( lebo veď ostatným ľuďom nebudem odkazovať nič, tých nezaujímám – smiech). Ďakujem im všetkým! Moc si ich vážime, bez nich by sme boli nič a bez nich by nás nič z toho, čo robíme nebavilo. A budeme sa vždy snažiť ich čo najmenej sklamávať, pretože si uvedomujeme, že nie je možné, aby ich každé video bavilo, ale urobíme maximum preto, aby sme im boli vždy čo najviac po chuti.