Jozef Žemla a Viktor Reviliak: Dvaja úspešní podnikatelia ktorí sa nebáli riskovať.

Mladí Chalani Jozef Žemla a Viktor Reviliak sú dvaja úspešní podnikatelia ktorí sa nebáli riskovať.

Mohla by som ťa poprosiť vysvetlil by si našim čitateľom čo je vlastne CulCharge?

CulCharge je firma, ktorá sa zaoberá vývojom, výrobou a predajom príslušenstva a nabíjacích staníc pre mobilné zariadenia.

Ako ste sa dostali k myšlienke vytvoriť  kompaktnú externú nabíjačku?

Chceli sme vyskúšať crowdfunding, no nemali sme reálny produkt. To znamená, že sme si spravili research a porovnávali sme kampane a ich produkty medzi sebou. Hľadali sme niečo za prijateľnú cenu, čo by mali ľudia stále pri sebe a zároveň, aby to mohli aj často využívať. Mal to byť produkt pre koncových zákazníkov, ktorý by sa zároveň hodil aj do nášho biznis modelu (retail & merchandise).

 

Začiatky boli určite veľmi ťažké pre váš start up, ako bola vyriešená otázka financií?

Išli sme cez portál indiegogo.com, čo je celosvetový crowdfundingový portál, kde ľudia prezentujú svoje nápady a snažia sa prilákať záujemcov, aby ich produkt podporili. Spravili sme 2 kampane, malý nabíjací káblik na kľúčenke a najmenšiu 1000 mAh powerbanku s nabíjacím káblikom takisto na kľúce. Dokopy sme vyzbierali do 250.000 dolárov. Toto bol štartovací kapitál, ktorý sa použil na výrobu a operácie.

Ďalej sme dostali financovanie od banky, čo nám pomohlo s cashflow a nedávno sme podpísali strategické partnerstvo s firmou Westech, ktorý nám taktiež veľmi pomáhajú či už finančne, produktovo a celkovo pripravovať stratégiu.

Čo všetko dokáže váš produkt?

Produktov máme momentálne viacero. Od klasických káblikov, cez gadgety až po solárne nabíjacie stanice, ktoré sa napríklad môžu použiť na golfových rezortoch alebo športoviskách.

Kto je vašou cieľovou skupinou a čo všetko svojim zákazníkom ponúkate?

Cieľovka sú užívatelia mobilných telefónov a mobilných zariadení ako tablety, notebooky. Ponúkame im produkty, ktoré im uľahčia život v rámci toho, že budú mať so sebou alternatívu na nabitie.

Mala som možnosť nahliadnúť do vášho officu a musím povedať,že nie je tradičný.Ako by si ho opísal ty?

Barovo-motorkovo-gramcový 😀 Hej… máme trochu inú kanceláriu, ako som napísal na začiatku, v strede miestnoti je nami navrhnutý bar s posedením, jeden kolega dostal na narodeniny motorku, druhý gramce, máme výborný gauč na spanie po ťažkom „nočnom brainstormingu“ 🙂 Skrátka, snažíme sa tam mať pohodovú atmosféru – je príjemné si dať po obede pár minút v horizontálnej polohe na gauči alebo sa ísť povoziť po okolí na motorke a prevetrať hlavu.

Váš office sa nachádza v budove v ktorej ste študovali vysokú školu, ma to prepojenie? 

Ja a druhy co-founder Jožo sme spolu študovali na City University, počas štúdia sme podnikali a keď začal byť trendom vo svete crowdfunding – rozhodli sme sa, že ideme spolu do toho. Tým, že poznáme toto školské prostredie, profesorov, študentov, dohodli sme sa so školou, že by sme radi mali kancelárie v ich priestoroch. Zároveň sme sa dohodli, že budeme robiť pre školu prednášky, pár študentov už u nás aj praxovalo a v neposlednom rade sa u nás v kancli konali parties do rana 😀 čo utužovalo školský kolektív. Je to taký mutually beneficial vzťah.


Zaujímalo by ma ako vyzerá váš bežný deň s kolegami?

Stretneme sa pravidelne v kaviarni v našej budove, dáme si raňajky/kávu, rozprávame sa o blbostiach a dáme si sum-up k práci na daný deň/týždeň.

Aké mate reakcie z okolia na váš úspech?

Zo začiatku boli ľudia čo nám neverili, avšak každým ďalším produktom/highlightom sa toto číslo zmenšovalo. Čo sa týka reakcie na úspech, nevieme to až tak posúdiť. Je veľa ľudí, ktorí nám prajú, fandia a pomáhajú, ale samozrejme je úplne normálne, keď sú ľudia, ktorí majú iný názor. Úplne to rešpektujeme a nerobíme si z toho ťažkú hlavu, toto zažíva úplne každý kto podnika.

1Aké novinky pripravujete do budúcnosti?

Finalizujeme ďalšiu evolúciu našej 3-in-1 nabíjačky, zväčšili sme dvojnásobne kapacitu, pridali sme bezdrôtové „wireless“ nabíjanie. Zároveň kontinuálne rozširujeme portfólio naších nabíjacích staníc a príslušenstva pre mobilné telefóny a snažíme sa prinášať produkty priamo na mieru pre niektoré accounty.

Odkaz na záver

Sme veľmi radi, že aj ľudia na Slovensku, takisto ako aj rôzne slovenské firmy prejavili o naše produkty záujem a radi ich využivajú.

Svet je v rukách tých, čo majú odvahu snívať, dokážu prijať riziko a žiť svoje sny – každý podľa vlastných schopností. —  Paulo Coelho