Ján Volko: Športovec roka aj sŕdc 2017

Ahoj Janko, je nám veľkou cťou, že si súhlasil s rozhovorom. Si momentálne jeden z ľudí v Slovenskom športe o ktorom sa hovorí v zlate, striebre, úspechoch a najmä dobrom srdci a skromnosti. Si mladým atlétom, ktorý si za poslednú dobu zažil toho veľa či už na domácej alebo svetovej pôde a za to všetko môžeme byť na teba hrdí. Veľa ľudí rado počúva príbehy o tebe, tak nám prosím ťa povedz sám čo robíš, ako to celé vnímaš a ako to celé začalo a veľa ostatného.

Ako sa máš a čo práve tieto dni robíš ?
Momentálne sa pripravujem na Halové Majstrová sveta a popri tom sa snažím dokončiť skúšky. ☺

Janko si momentálne na špičke či už Slovenskej ale aj svetovej atletiky, aký je to pre teba pocit ?
K svetovej špičke mi ešte pár stotín chýba, ale je to skvelý pocit byť v užšej európskej špičke. Cítim, že sa všetka tá robota a drina oplatí.

Atletika je súhrn viacerých športových disciplín , povedz nám prosím ktorú z nich robíš ty a ako si sa k nej dostal ?
V atletike sa zameriavam na šprinty a to konkrétne na 60, 100 a 200 metrov. Keď som bol mladší, hrával som futbal a jediná vec, v ktorej som vynikal medzi ostatnými bola rýchlosť. Preto sa ma otec spýtal, či by som nechcel skúsiť atletiku a ja som súhlasil.

Aké sú tvoje najväčšie úspechy a ktorý z nich pre teba znamenal najviac či už tabuľkovo alebo osobne ako zážitok ?
Ťažko sa mi porovnávajú úspechy, ale predsa mám dva, ktoré si najviac vážim a to strieborný medailu v šprinte na 60 metrov z Halových Majstrovstiev Európy, lebo je to prvá medaila z vrcholného podujatia a zároveň je absolútne nečakaná, a titul majstra Európy v šprinte na 200 metrov v kategórii do 23 rokov. K mojim úspechom ešte patrí titul vicemajstra Európy v šprinte na 100 metrov a v kategórii do 23 rokov bronzová medaila v šprinte na 200 metrov z letnej Univerziády v Taipei.

Bežal si už vedľa rôznych svetových jednotiek ako Usain Bolt a pod., ako vnímaš ty ten posun z tréningového tartanu až po medzinárodné okruhy ?
Je to niečo úžasné a ja som šťastný a veľmi vďačný, že sa to podarilo. Som vďačný Bohu za talent a samozrejme celému môjmu tímu a rodine, bez ktorých podpory by som to nikdy nedokázal.
Tvoje tréningy, sústredenia a preteky sú fyzicky veľmi náročné, viac krát do roka cestuješ do rôznych krajín s cieľom zlepšiť sa a dosiahnuť ešte viac, povedz nám prosím ako vyzerá taký tvoj bežný tréningový deň či už doma na Slovensku alebo vonku vo svete ?
Tréning doma je do značnej miery ovplyvnený školou a aktuálnym rozvrhom. V takéto dni je tréning buď doobeda alebo poobede a medzi tým býva škola. Čo sa týka tréningov v zahraničí, ráno vstanem naraňajkujem sa, o 10:00 začína prvý tréning, ktorý trvá väčšinou do 12:30. Po tréningu nasleduje obed a poobedný oddych vyplnený buď spánkom, učením alebo spoločne s kamarátmi hráme videohry. Poobedná fáza začína o 16:00 a konči zhruba o 18:30. Ďalej nasleduje večera a oddych a okolo 22:30 spánok.

Ktorú z krajín si si ako ideálne miesto pre teba a šport obľúbil alebo naopak by si chcel vidieť ?
Neviem či mám obľúbenú krajinu, ale dobre sa cítim v Juhoafrickej Republike, kde sú ideálne podmienky na tréning a prípravu.


Tvoja kariéra nabrala rýchly vzostup čo bolo naozaj zaslúžene, aké ohlasy máš u rodiny, priateľov a celkovo ľudí okolo teba ?
Naozaj pozitívne, všetci sa tešia so mnou a držia mi palce.


Si skromný, kamarátsky a veľmi pohodový chalan ktorý študuje popri športe aj vysokú školu a má svoje koníčky, je to pre teba náročné skĺbiť alebo máš všetko „pod palcom “ ?
Spojiť vrcholový šport so školou je naozaj náročné, aj keď doteraz som to viac menej zvládal. Keď však prišli úspechy, rozhodol som sa naplno venovať atletike a škola musela ísť trochu do úzadia, čo však neznamená, že chcem skončiť. V športe sa môže stať čokoľvek a preto je škola dôležitá.


Janko, bol niekedy deň kedy si si čo i len pomyslel že profesionálny šport nie je cesta ktorou chceš žiť a vrátil by si to späť alebo si si povedal že je to presne tak ako ma byt ?
Takých momentov nebolo veľa, ale predsa jeden a to hneď na začiatku kariéry. Na majstrovstvách Európy juniorov som zaplatil nováčikovskú daň za prílišné očakávania a po nie príliš vydarenom účinkovaní som mal všelijaké otázky. Našťastie ma moji tréneri a rodina podporili a nedovolili mi trápiť sa s tým.

Ešte ak by som mohla spýtať, prezradíš nám prosím svoje nasledujúce plány v najbližšom období ?
Plán na nasledujúce obdobie je pripraviť sa na HMS v Birminghame a potom na letnú sezónu, na ME v Berlíne.

Je niečo čo by si chcel odkázať ľudom alebo niečo čim sa ty riadiš také tvoje „motto“ ?
Nie som si istý či mám nejaké motto, každopádne by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí mi veria a držia palce. Ďakujem Vám.

Janko, my ti ďakujeme krásne za rozhovor, už teraz si pre nás športovec s veľkým srdcom a obrovským talentom. Touto cestou ti chceme poďakovať, že takto reprezentuješ naše Slovensko a veľmi ti držíme palce do budúcna. Taktiež sa veľmi tešíme kedy ťa opäť uvidíme a spoločne si zakričíme „ Do toho Janko „. Janko, ešte raz ďakujem. Drž sa !

Volám Sarah Bobriková, mám 21 rokov a pochádzam z Bratislavy. Momentálne nastupujem na UK do 4. ročníka pedagogiky.Som toho názoru, že každý jeden človek nesie svoj príbeh, ktorý môže byť motiváciou či ponaučením pre iných. Taktiež nesmierne milujem zvieratá, čiže keď ma v noci stretnete hľadať stratené mačiatko po ulici tak sa len pridajte