JAKUB VANEK: „LEN VĎAKA CHOROBE POZNÁME CENU ZDRAVIA“

Jakub je mladý chalan, ktorý si užíva život ako každý, ale zároveň úplne inak. Bojuje so zákernou chorobou – sklerózou multiplex. Miluje život a každý moment s priateľmi, rodinou, či najlepším priateľom – jeho psíkom Orinom. Ako sám povedal: „Len vďaka chorobe poznáme cenu zdravia“.

Ahoj Jakub, aký máš dnes deň?

Deň mám zatiaľ fajn a verím že sa to nezmení 🙂

Skleróza multiplex je ochorenie auto-imunitného systému.  Má veľa negatív o ktorých bežní ľudia ani nevedia. Čo sa v tvojom živote zmenilo ? Priniesla ti aj niečo pozitívne?

Ja beriem celú chorobu pozitívne, napriek množstvu obmedzení a nepríjemnostiam, ktoré mi spôsobuje. Zmenila mi zmýšľanie, sformovala ma ako človeka, môj pohľad na život sa zmenil. Vážim si viac maličkosti, prestal som riešiť banality, viac si užívam momenty, asi ma len nasmerovala na tu správnu cestu.

Ako tráviš svoj voľný čas a ako vyzerá tvoj všedný deň?

Vstávam zvyčajne okolo 6:00 až 7:00 záleží či ma čaká rehabilitácia, jóga alebo plávanie. Spravím raňajky, nakŕmim zver 🙂 pes Orin ryba Doris, dám si doplnky výživy, vyvenčím psa a idem cvičiť. Po návrate sprcha a smer práca, kde trávim veľkú časť svojho dňa. Po práci, venčenie, strihanie vlogov, stretnutia s priateľmi. Nič výnimočné, bežný smrteľník. 🙂 Mám rád všetky športy, aktívne aj pasívne, vždy som radšej trávil čas vonku, ako doma za počítačom. Stretávanie sa s priateľmi, prechádzky so psom pri západne, dobré jedlo – najradšej mám mäso na akýkoľvek spôsobom. Veľmi obľubujem čítanie pri krbe ale aj nič nerobenie.

Si vloger, ale tvoje videá nehovoria len o bežnom živote a momentoch mladého človeka. Vloguješ o svojej liečbe a rekonvalescencií. Prečo práve vlog?  Povedz nám o tomto nápade niečo viac.

Robil som si cca 2 roky audio-nahrávky o svojich zmenách, zlepšeniach, zhoršeniach, pocitoch, skrátka o všetkom čo sa mi dialo. Ako som sa rozhodol pre náročnú liečbu z ktorej hrozia mnohé vedľajšie účinky, mi napadlo že sa mi bude hodiť aj video záznam, kvôli spätnej analýze. Pomôže to nie len mne, ale aj ďalším pacientom, ktorí sa rozhodujú niečo podobné podstúpiť.

Podstupuješ špeciálnu liečbu tu v Bratislave. V čom sa odlišuje od klasickej liečby?

Je to nová liečba, štúdií nie je tak veľa, lekári nemajú veľa skúseností. V nemocnici sv. Michala som bol prvý pacient. Liečba sa radí do kategórie “treťolíniová”, po tejto už nie je nič iné dostupné, teda nemám takú vedomosť. Odlišuje sa spôsobom podávania, skladá sa z ôsmich infúzií. Indikuje sa v dvoch fázach. Mám za sebou prvú, v ktorej mi aplikovali päť infúzií a v máji ma čakajú ešte tri. Je to komplet reštart imunitného systému.

Srší z teba neuveriteľná energia. Kde rád oddychuješ ? Máš nejaké obľúbené miesto v Bratislave?

Najradšej oddychujem na Záhorí, kam smerovali moje prvé kroky po liečbe. Je tam neskutočný kľud. Les, pes, no stress. Tam čerpám energiu. V Bratislava to je u kamošov kde len tak sedíme na terase, rozprávame sa alebo hráme FIFU. Najradšej si vychutnám raňajky v uličkách Starého mesta. Ale aj prechádzka večernou Bratislavou má svoje čaro.

Ľudia mávajú rôzne sny, alebo túžby čo by chceli podniknúť alebo vyskúšať. Čo by si chcel zažiť ty?

Chcem ešte precestovať koľko zdravie dovolí. Svet je plný úžasných miest a silných momentov. Zároveň by som rád zopakoval plnohodnotný freeride na Chopku, pojazdil opäť na wakeboarde na Zlatých pieskoch a dal si svoju prvú vlnu v Portugalsku.

Čo je pre teba v živote dôležité?

Zdravie.

Založil si občianske združenie Future Generation. Čo je jeho podstatou a cieľom?

Prvoplánovo šlo o financovanie mojej liečby, rekonvalescencie, bolo obdobie keď som veľkú časť svojho zárobku investoval do choroby. To ma neskutočne štvalo. Dnes to už vidím inak, chcem to posunúť ďalej. Snažíme sa získať financie cez rôzne aktivity, ktoré využívame na financovanie liečby či rekonvalescencie ľudom s nevyliečiteľnými chorobami. Prispieť k ich plnohodnotnejšiemu a šťastnejšiemu životu a zároveň dať do povedomia zdravím, že byť zdraví nie je samozrejmosť.

Minulý mesiac si organizoval benefičný koncert HOPE FOR HEALTH, ktorý prišli podporiť aj známi umelci ako napríklad Kali, Strapo, Medial Banana, Fučo a ďalší. Povedz nám nejaký zážitok z tohto večera.

Celý večer bol pre mňa jeden veľký zážitok, ľudia boli úžasní, interpreti zahrali super koncerty. Celé to bolo absolútne pozitívne a o tom to malo byť. Všetkým za to ĎAKUJEM.

Držíme palce do budúcich projektov. Chcel by si ešte naším čitateľom niečo odkázať?

Už pomaličky pracujem na organizácií druhého eventu. Bude to dražba obrazov známych aj neznámych umelcov. Prezradím zatiaľ jedno meno. Viktor Frešo venuje svoje dielo do dražby, vydražená čiastka putuje pacientom s nevyliečiteľnými chorobami. Termín a miesto ešte nemám stanovené…

Týmto by som chcel osloviť aj ďalších umelcov, ak majú záujem venovať svoje dielo do dražby a pomôcť pacientom s nevyliečiteľnými chorobami, nech sa ozvu na FB, Instagrame alebo cez www.futuregeneration.sk

Ďakujem veľmi pekne Jakub za super rozhovor. Prajem ti veľa zdravia a kopu pozitívnej energie! 🙂