Ján Volko: Športovec roka aj sŕdc 2017

Ahoj Janko, je nám veľkou cťou, že si súhlasil s rozhovorom. Si momentálne jeden z ľudí v Slovenskom športe o ktorom sa hovorí v zlate, striebre, úspechoch a najmä dobrom srdci a skromnosti. Si mladým atlétom, ktorý si za poslednú dobu zažil toho veľa či už na domácej alebo svetovej pôde a za to všetko môžeme byť na teba hrdí. Veľa ľudí rado počúva príbehy o tebe, tak nám prosím ťa povedz sám čo robíš, ako to celé vnímaš a ako to celé začalo a veľa ostatného.

Ako sa máš a čo práve tieto dni robíš ?
Momentálne sa pripravujem na Halové Majstrová sveta a popri tom sa snažím dokončiť skúšky. ☺

Janko si momentálne na špičke či už Slovenskej ale aj svetovej atletiky, aký je to pre teba pocit ?
K svetovej špičke mi ešte pár stotín chýba, ale je to skvelý pocit byť v užšej európskej špičke. Cítim, že sa všetka tá robota a drina oplatí.

Atletika je súhrn viacerých športových disciplín , povedz nám prosím ktorú z nich robíš ty a ako si sa k nej dostal ?
V atletike sa zameriavam na šprinty a to konkrétne na 60, 100 a 200 metrov. Keď som bol mladší, hrával som futbal a jediná vec, v ktorej som vynikal medzi ostatnými bola rýchlosť. Preto sa ma otec spýtal, či by som nechcel skúsiť atletiku a ja som súhlasil.

Aké sú tvoje najväčšie úspechy a ktorý z nich pre teba znamenal najviac či už tabuľkovo alebo osobne ako zážitok ?
Ťažko sa mi porovnávajú úspechy, ale predsa mám dva, ktoré si najviac vážim a to strieborný medailu v šprinte na 60 metrov z Halových Majstrovstiev Európy, lebo je to prvá medaila z vrcholného podujatia a zároveň je absolútne nečakaná, a titul majstra Európy v šprinte na 200 metrov v kategórii do 23 rokov. K mojim úspechom ešte patrí titul vicemajstra Európy v šprinte na 100 metrov a v kategórii do 23 rokov bronzová medaila v šprinte na 200 metrov z letnej Univerziády v Taipei.

Bežal si už vedľa rôznych svetových jednotiek ako Usain Bolt a pod., ako vnímaš ty ten posun z tréningového tartanu až po medzinárodné okruhy ?
Je to niečo úžasné a ja som šťastný a veľmi vďačný, že sa to podarilo. Som vďačný Bohu za talent a samozrejme celému môjmu tímu a rodine, bez ktorých podpory by som to nikdy nedokázal.
Tvoje tréningy, sústredenia a preteky sú fyzicky veľmi náročné, viac krát do roka cestuješ do rôznych krajín s cieľom zlepšiť sa a dosiahnuť ešte viac, povedz nám prosím ako vyzerá taký tvoj bežný tréningový deň či už doma na Slovensku alebo vonku vo svete ?
Tréning doma je do značnej miery ovplyvnený školou a aktuálnym rozvrhom. V takéto dni je tréning buď doobeda alebo poobede a medzi tým býva škola. Čo sa týka tréningov v zahraničí, ráno vstanem naraňajkujem sa, o 10:00 začína prvý tréning, ktorý trvá väčšinou do 12:30. Po tréningu nasleduje obed a poobedný oddych vyplnený buď spánkom, učením alebo spoločne s kamarátmi hráme videohry. Poobedná fáza začína o 16:00 a konči zhruba o 18:30. Ďalej nasleduje večera a oddych a okolo 22:30 spánok.

Ktorú z krajín si si ako ideálne miesto pre teba a šport obľúbil alebo naopak by si chcel vidieť ?
Neviem či mám obľúbenú krajinu, ale dobre sa cítim v Juhoafrickej Republike, kde sú ideálne podmienky na tréning a prípravu.


Tvoja kariéra nabrala rýchly vzostup čo bolo naozaj zaslúžene, aké ohlasy máš u rodiny, priateľov a celkovo ľudí okolo teba ?
Naozaj pozitívne, všetci sa tešia so mnou a držia mi palce.


Si skromný, kamarátsky a veľmi pohodový chalan ktorý študuje popri športe aj vysokú školu a má svoje koníčky, je to pre teba náročné skĺbiť alebo máš všetko „pod palcom “ ?
Spojiť vrcholový šport so školou je naozaj náročné, aj keď doteraz som to viac menej zvládal. Keď však prišli úspechy, rozhodol som sa naplno venovať atletike a škola musela ísť trochu do úzadia, čo však neznamená, že chcem skončiť. V športe sa môže stať čokoľvek a preto je škola dôležitá.


Janko, bol niekedy deň kedy si si čo i len pomyslel že profesionálny šport nie je cesta ktorou chceš žiť a vrátil by si to späť alebo si si povedal že je to presne tak ako ma byt ?
Takých momentov nebolo veľa, ale predsa jeden a to hneď na začiatku kariéry. Na majstrovstvách Európy juniorov som zaplatil nováčikovskú daň za prílišné očakávania a po nie príliš vydarenom účinkovaní som mal všelijaké otázky. Našťastie ma moji tréneri a rodina podporili a nedovolili mi trápiť sa s tým.

Ešte ak by som mohla spýtať, prezradíš nám prosím svoje nasledujúce plány v najbližšom období ?
Plán na nasledujúce obdobie je pripraviť sa na HMS v Birminghame a potom na letnú sezónu, na ME v Berlíne.

Je niečo čo by si chcel odkázať ľudom alebo niečo čim sa ty riadiš také tvoje „motto“ ?
Nie som si istý či mám nejaké motto, každopádne by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí mi veria a držia palce. Ďakujem Vám.

Janko, my ti ďakujeme krásne za rozhovor, už teraz si pre nás športovec s veľkým srdcom a obrovským talentom. Touto cestou ti chceme poďakovať, že takto reprezentuješ naše Slovensko a veľmi ti držíme palce do budúcna. Taktiež sa veľmi tešíme kedy ťa opäť uvidíme a spoločne si zakričíme „ Do toho Janko „. Janko, ešte raz ďakujem. Drž sa !